فرهنگنامه موسیقی- کروماتیک,سنتور کروماتیک، آکورد،اورتور

📝 کروماتیک: ریشه لغوی کروماتیک به کلمه ای یونانی به نام کروما (chroma) برمی گردد که در واقع معنای کالر (color) یا رنگ را تداعی میکند.

🔹گام کروماتیک:
گامی متشکل از دوازده نت که در فاصله ای نیم پرده از یکدیگر قرار دارند. در واقع علت آنکه گام کروماتیک انبوهی از” رنگها و آواها” را در خود جای می دهد این نامگذاری چندان هم دور از ذهن نیست.

🔹سنتور کروماتیک:
این نوع سنتور به منظور استفاده ارکستر برای اولین بار در سال ۱۳۳۷ به سفارش حسین دهلوی توسط ابراهیم قنبری مهر ساخته شد. سنتور کروماتیک تا حدی صداهای کروماتیک را می تواند تولید کند. این سنتور با اضافه کردن یک ردیف خرک بین خرک های سیم زرد و سفد تا حدودی اصوات مورد نیاز را تامین می کند. سنتور کروماتیک دارای همان میدان صدای سنتورهای معمولی می‌باشد ولی با خرک‌های بیشتر (۳۰ خرک) و همین طور دارا بودن تمامی اصوات کروماتیک که کاربرد آن‌ها بیشتر در ارکسترها است.

🔹آکورد
در موسیقی به معنی ترکیبی از چند نت است که به طور همزمان شنیده می‌شوند.

🔹اورتور
اُورتور قطعه‌ای سازی است که به عنوان مقدمه برای اپرا، باله و سایر آثار دراماتیک یا به عنوان یک قطعه مستقل اجرا می‌شود و معمولاً شامل نغمه‌های اصلی آن اثر است. در موسیقی ایرانی، از اواخر دوره قاجاریه، برای اولین بار توسط درویش خان مقدمه‌ای به نام “پیش درآمد” ایجاد شده که قبل از در آمد اجرا می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای جلوگیری از اسپم *