نحوه صحیح ابراز علاقه به بزرگان موسیقی

📚ابراز علاقه به بزرگان موسیقی

📌 نحوه صحیح ابراز علاقه به بزرگان موسیقی

📝خسرو آواز!، پهلوان آواز!، پدر آواز!، جناب حضرت استاد!، حنجره طلا!، سلطان موسیقی!، شاه ماهی موسیقی!، سلطان قلب ها!، سلطان مشکی! خدای آواز! …
عبارات بالا نمونه ای از القابی است که ما ایرانی ها به هنرمندان مورد علاقه خود می دهیم.
در این نوشتار، نحوه شکل گیری این عبارات را ریشه یابی می کنیم و در مورد اینکه “آیا واقعا این القاب تاثیر مثبتی بر روند فعالیت موسیقی ما می گذارد؟” سخن خواهیم گفت، در آخر نیز پیشنهاداتی در این زمینه ارایه می کنیم.

▫️ما ایرانیان در طول تاریخ، عادت کرده ایم نقش فردیت و خاص بودن را، به گروه و جمع اولویت بخشیم. به واقع امورات زندگی ما بیشتر از اینکه بر اساس برنامه ریزی و تلاش جمعی باشد، برمبنای کارهای انفرادی و خاص شکل است.
شاید همین روند باعث شده است همیشه به صورت ناخودآگاه دنبال بت ساختن و خاص کردن فرد مورد علاقه خود باشیم و او را برتر از دیگران کنیم. این تفکر وقتی به عمل تبدیل می شود، لغاتی چون “سلطان آواز”، “خسرو آواز”، “پدر آواز” و… را به دنبال خود دارد.
اگر بخواهیم منطقی نگاه کنیم، وقتی کسی را “سلطان آواز” خطاب می کنیم، معنایش این است که بقیه سطحی پایین تری دارند، چرا که اگر بقیه هم “سلطان آواز” باشند که دیگر سلطان بودن معنا ندارد!! پس در عمل ما خواننده مورد علاقه خود را برتر از دیگران می دانیم.
البته نباید از نقش رسانه ها و سیستم تبلیغات نیز غافل شد که آن ها نیز در جهت دهی این تفکر که بستر پذیرش آن در ذهن مردم وجود دارد، فعالیت دارند و هدفی جز کسب ثروت و یا اعتبار برای خود ندارند.

▫️سوال اساسی اینجاست: اگر خواننده مورد علاقه خود را “خسرو آواز” بنامیم، واقعا چه اتفاق مثبتی برای شخص او، هنر او و موسیقی ما رخ خواهد داد؟
در وادی هنر، بزرگان، درونیات خود را کشف می کنند و با علم هنر، آن را برای دیگران بیان می کند.
به واقع هر هنرمندی، گلی است از گلستان هنر. همه گل ها زیبا هستند، و هر کدام نقش و طرفداران خاص خود را دارند. این نگاه زیباتر است یا اینکه بگویم سلیقه ما برتر از بقیه سلیقه ها هست؟ کدام نگاه باعث هم افزایی و ظهور و آرامش می شود و کدام نگاه باعث بت زایی، هم زدایی و تخریب و تشنج می شود؟

▫️شاید این سوال برای خوانندگان مطرح شود که پس چگونه و از چه راهی علاقه و انرژی خود را نسبت به بزرگان موسیقی و کسانی که مورد علاقه ما هستند نشان دهیم؟
از دیدگاه روانشناسی، انرژی درونی انسان، اگر در راه صحیح هدایت نشود، به سمت کجی و خطا پیش خواهد رفت. پس باید تلاش کنیم علاقه و عشق خود را به بزرگان موسیقی در جهتی صحیح به کار گیریم. ما در زیر راهکارهایی ساده به دوستان پیشنهاد می دهیم تا بصورت عملی بتوانید حمایت مادی و معنوی از هنرمندان مورد علاقه خود داشته باشید. البته هر کدام از ما می تواند با خلاقیت و ابتکار راهکارهای دیگری نیز داشته باشد:

۱️⃣از طریق راه های ارتباطی در زمان های منظم با آن ها در ارتباط باشید. اینکه هر کدام از ما، ماهی یکبار به یکی از هنرمندانی که مورد علاقه ما هستند تلفن، ایمیل یا پیام بزنیم و احوال پرسی کوتاهی داشته باشیم، واقعا کار سختی نیست!

۲️⃣با استفاده از ابزارهای مختلف، سعی کنید مروج افکار و عقاید آن ها باشید، تا جنبه های مختلف آن ها را به سایر مردم نشان دهید.

۳️⃣همیشه با احترام از آن ها در مکان های خصوصی و عمومی یاد کنید و به تجربیات آن ها که حاصل عمری فعالیت در راه هنر بوده است احترام بگذارید. بیش از اینکه لقب “پدر آواز” برای موسیقیدانی با ارزش باشد، این موضوع ارزشمند است که مردم از او به احترام و بزرگی یاد کنند و در برابر او صداقت پیشه باشند.

۴️⃣محرم و رازدار زندگی خصوصی هنرمندان باشید. بعضی از افراد متاسفانه برای اینکه نشان دهند، چقدر به هنرمندی نزدیک هستند، اقدام به افشا زندگی خصوصی هنرمند مورد علاقه خود برای دیگران می کند تا از طریق تخریب آن هنرمند خود را بزرگ و دانای کل!! نشان دهند.

۵️⃣همانطور که هنرمندان احساس و هنر خود را به شما هدیه می دهند، شما نیز با رعایت قانون کپی رایت برای آثار هنرمندان، کمک مادی و معنوی خود را به آنان هدیه دهید.

۶️⃣رسانه ها می توانند به صورت دوره ای و منظم برنامه ای برای یادکردن از بزرگان موسیقی ایران زمین داشته باشند تا آن ها از یادها نروند. متاسفانه اولویت اکثر رسانه های ما پرداختن به مسایل هنرمندان بازاری و پر حاشیه است و کمتر برنامه مدون و روزانه برای هنرمندان اصیل ما دارند. آیا شما یادتان می آید آخرین مرتبه ای که خبری در مورد جناب ملک محمد مسعودی در رسانه ها خواندید چه تاریخی بوده است؟!!!

۷️⃣سعی کنیم در مراسم های مختلف، آن ها را دعوت کنیم و از آنان تجلیل مادی و معنوی کنیم.

۸️⃣روزهای تولد خواننده و نوازنده مورد علاقه خود را یادداشت کنیم و در آن روز با هدیه ای کوچک برای آن ها شگفتی ساز شویم!

۹️⃣در کنسرت ها، اجراها، نشست ها و برنامه های هنرمند مورد علاقه خود، شرکت کنیم.

⏺در پایان ویدیویی کوتاه از جناب گلپا که در همین رابطه است را به اشتراک می گذاریم.

پانویس:
اینکه به صورت تملق وار، به هنرمند مورد علاقه خود استاد،استاد و جناب حضرت استاد!! بگوییم زیباتر است یا اقدامی هر چند کوچک در عمل برای آن ها کنیم؟
طاعت آن نیست که بر خاک نهی پیشانی
صدق پیش آر که اخلاص به پیشانی نیست

یک نصیحت ز سر صدق، جهانی ارزد
مشنو ار در سخنم فایده دو جهانی نیست

سعدیا گرچه سخندان و مصالح گویی
به عمل کار برآید به سخندانی نیست

*نوشته: بیدل
با ذکر منبع، از متن استفاده کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای جلوگیری از اسپم *