اخلاق در هنر- بخش دوم: رابطه هنرجو با استاد

📚تحلیل هفته – اخلاق در هنر

📌آداب هنرجویی – بخش دوم و پایانی

📝 هفته قبل، نکاتی انضباطی که هنرجویان می توانند در کلاس و محیط آموزشگاه رعایت کنند را بیان کردیم. این هفته بیشتر به رابطه هنرجو و استاد می پردازیم و مواردی را پیشنهاد می دهیم که هنرجویان می توانند در برابر استاد خود رعایت کنند:

🔹اجرای عمومی: اگر میخواهید اجرایی عمومی داشته باشید، پیشنهاد می شود، قبل از اینکار حتما با استاد خود مشورت داشته باشید، چون استادتان، نقاط ضعف و قوت شما را بهتر از هر کسی می داند و می تواند نکات مهمی در مورد اجرای شما، بیان کند و شاید پیشنهاد اجرا نکردن را هم به شما بدهد!

🔹انتقاد پذیری: اساتید در جهت بهتر شدن و بلوغ هر چه بیشتر هنرجویان، همیشه در حال نقد و بیان نکات مثبت و منفی هنری و رفتاری هنرجویان هستند. گاها بعضی هنرجویان این امر را به حساب دشمنی، و یا جنبه منفی استاد خود می گذارند، و حتی ممکن است در برابر استاد خود موضع بگیرند. ولی باید بدانیم خوب بودن شما، لبخند رضایت را روی لب های استاد می نشاند، و ضعف های شما، باعث نگرانی فکری و روحی آن ها خواهد شد، مخصوصا که چندین سال نزد آن استاد بوده باشید.

🔹صداقت: داشتن صداقت و تلاش در رفتار و گفتارتان، باعث ایجاد رابطه روحی و قلبی محکمی بین شما و استادتان خواهد شد و همیشه سعی کنید رابطه خوب و دوستانه ای با استادتان داشته باشید تا استادتان را مجاب کنید می توانید میراث داری لایق برای تجربیات و علوم استاد باشید.
به خلق و لطف توان کرد صید اهل نظر / به دام و دانه نگیرند مرغ دانا را

🔹رابطه با استاد بعد از پایان دوره آموزشی مقدماتی: بعضی از هنرجویان بعد از اینکه مدتی را نزد استادی سپری کردند و دوره آموزشی آن ها پایان یافت، تصور می کنند دیگر نیازی به استاد خود ندارند، در صورتیکه اساتید شما، ساعت های زیادی از عمر خود را در جهت آموزش به شما گذاشته اند و نکات زیادی را به شما آموخته اند، شایسته هست، حتی زمانی که دوره ای کامل را پیش استاد خود سپری کردید، خود را بی نیاز از راهنمایی ها و نظرات استادتان ندانید و همیشه از آن ها بیاموزید، و همیشه از آن ها به نیکی یاد کنید چون به واقع آن ها شایسته بهترین ها هستند.

🔹معرفت در گرانی است… : همیشه در آموزه های ادبی و اخلاقی، به ما توصیه شده، به کسانی که مطلبی به ما آموختند احترام بگذاریم، چون به واقع آن ها کمک کرده اند تا از تاریکی به روشنایی برویم و باعث کمال و بلوغ بیشتر ماشده اند. پس نکو و زیباست، هنرجویان وقتی به مرحله ای رسیدند که به دلیل اتمام دوره و یا مشکلات شخصی، نزد استادشان برای آموزش نمی روند، به بهانه های مختلف، از جمله اعیاد، تولدها و مناسبت ها، تجدید دیداری حضوری و یا تلفنی، با استاد خود داشته باشند.

🔹حسادت: متاسفانه معمولا نسبت به هنرمندان حسادت های خاصی وجود دارد، به دلیل اینکه آن ها خالق گوهرهای ناب و خاصی هستند و هر آنچه که کم است بیشتر مورد توجه اطرافیان است. سعی کنیم ما جزو افرادی باشیم که پیوسته نیکخواه و مشوق دیگران هستیم و بدانیم بودن هیچ کسی جای ما را تنگ نمی کند! و هر کسی نقش خود را در جهان هستی ایفا خواهد کرد.

در پایان برای تمام اساتید و هنرجویان، آرزوی بهروزی و پایداری داریم.

نوشته: بیدل
*با ذکر منبع از متن استفاده کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای جلوگیری از اسپم *