اخلاق در هنر – بخش اول: آداب هنرجویی

📚تحلیل هفته – اخلاق در هنر

📌آداب هنرجویی – بخش اول

📝 وادی هنر مشرق زمین، آمیزه ای از اخلاق، انسانیت و هنر است. بزرگان ادبی ما همیشه تاکید کرده اند هنرمند کسی است که علاوه بر فراگیری فنون هنر، اخلاق و انسانیت را نیز در خود پرورش دهد تا بتواند به سمت کمال و مقصود حرکت کند.
بر همین اساس است که می توان گفت، هنرجو و هنرمند در راه فراگیری هنر، می بایست، آداب و اخلاقیات را نیز در خود پرورش دهد و به مرحله عمل در بیاورد.

امروز سعی می کنیم موارد انضباطی و اخلاقی که هنرجویان آواز( کلاس های جمعی) برای احترام به خود، دوستان و استاد می توانند در حیطه کلاس رعایت کنند را برشماریم:

🔹 ورود و خروج به کلاس: همیشه بهتر است کمی زودتر از موعد شروع کلاس در آموزشگاه حضور داشته باشیم و سعی کنیم قبل از استاد از کلاس خارج نشویم.

🔹رسیدن سر کلاس دیرتر از موعد: اگر دیرتر از موعد به کلاس رسیدید، حتما دقت کنید اگر هنرجویی در کلاس در حال خواندن است، اندکی پشت درب کلاس منتظر بمانید تا خوانش ایشان تمام شود و بعد وارد کلاس شوید.

🔹صحبت کردن در کلاس: موقعی که هنرجویی در حال خواندن در کلاس هست از صحبت کردن با دیگر هنرجویان پرهیز کنیم.

🔹پاسخگویی به موبایل: پیشنهاد می شود زمانی که در کلاس هستیم موبایل را سایلنت کنید و اگر پاسخگویی به تلفن ضروریست، از کلاس خارج شوید و پاسخگوی تلفن باشید.

🔹سعی کنید از نظر ظاهری آراسته و مرتب در کلاس حضور داشته باشید.

🔹تحویل درس: سعی کنید با تمرین و آمادگی کامل در کلاس حضور داشته باشید تا استادتان را به حضور و بودنتان امیدوارتر کنید.

🔹شما از هیچکسی در کلاس بهتر نیستید!!! هر کدام از هنرجویان با هدف خاص و دغدغه و مشکلات خاص خود سر کلاس حضور دارند و هر هنرجویی ضعف و قوت خود را دارد، همه اینجا جمع شده اید تا استاد ضعف ها و قوت های شما را شناسایی کند و در حال پرورش هستید، پس سعی کنید از دید بالاتر بودن نسبت به دیگران، نگاه ظاهری و فکری نداشته باشید، چون به واقع شما از دیگران برتر نیستید!

🔹به ایرادات هنرجویان دیگر نخندید! چه بسا هنرجویی که از دید ما ایرادی خنده آور دارد، بعد از مدتی با تمرین و ممارست مایه تحسین استاد و همگان شود.

🔹مشوق دیگران باشید: سعی کنید به هنرجویان دیگر انرژی مثبت منتقل کنید و آن ها را تشویق کنید تا با انگیزه و انرژی بیشتری برای رفع ایرادات خود تلاش کنند.

🔹نسخه پیچیدن و ایراد گیری از هنرجویان دیگر: لطفا به جای اینکه ایرادات هنرجویان دیگر را بگیرید، ایرادات خوانش خود را شناسایی و رفع کنید!! با این روش موفق تر خواهید بود. فراموش نکنید ما هنرجو هستیم و استاد کسی دیگری است. اگر هم نکته ای در مورد هنرجویان دیگر به ذهنتان رسید، در صورتی که خود هنرجو از شما درخواست کرد با نهایت احترام، نظرتان را به ایشان منتقل کنید.

🔹نشستن سر کلاس: در کلاس طوری بنشینید که مناسب شان و جایگاه هنرمندان و خودتان است. به قول معروف کلاس چاله میدون نیست!

🔹سخن گفتن: تا موقعی که استاد از شما سوالی نپرسیده و یا درخواست نکرده، از سخن گفتن در کلاس پرهیز کنید. اگر هم مطلبی به ذهنتان رسید که بیان آن را واجب می دانستید، در زمان و موقع مناسب و با اجازه از استاد اینکار را صورت دهید. البته که گاها اساتید مبحثی را در کلاس مطرح می کنند که در آن زمان هر کدام از دوستان می توانند نظرات خود را بیان کنند.

نوشته: بیدل
* با ذکر منبع، از متن استفاده کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای جلوگیری از اسپم *