بیوگرافی محمد منتشری

استاد محمد منتشری

com.puzzle87987y

نام اصلی: محمد صفار منتشری
تاریخ تولد: ۱۳ دی ۱۳۲۱ ، گیلان
سبک: موسیقی سنتی ایرانی
استاد:اسماعیل مهرتاش
مدت فعالیت در آواز: ۱۳۵۰ تا کنون
فعالیت: خواننده، موسیقی‌دان، ردیف دان
علت معروف شدن:نوع صدا و سبک مخصوص به خود، اجرای تحریرهای مطول؛ خواندن آوازهای بیات تهران

کانال رسمی تلگرام استاد: برای عضویت در کانال استاد کلیک کنید

صفحه رسمی اینستاگرام استاد: برای عضویت در صفحه استاد کلیک کنید

  • زندگی‌نامه و فعالیت هنری
   محمد منتشری، سیزدهم دی ماه ۱۳۲۱ در شهر لنگرود از توابع استان گیلان زاده شد؛ و در سن ۱۱ سالگی به تهران آمد و در محله‌های سنتی پایین شهر تهران رشد کرد. جایی که خود او با افتخار از آن یاد می‌کند و اصالت غزل خوانی‌ها یا بیات تهران‌هایش را مدیون پرورش در این محیط می‌داند. ۱۴ یا ۱۵ ساله بود که در جامعه باربد برای آموزش بازیگری ثبت نام کرد. چون هنوز به سن قانونی نرسیده بود، اسماعیل مهرتاش پذیرش او را منوط به ارائهٔ اجازه‌نامه پدرش کرد، اما مخالفت پدر و به خصوص مادر، با چنین فعالیت‌هایی وی را بر آن داشت تا با تقلب رضایت نامه‌ای از سوی پدر جعل کند. اسماعیل مهرتاش با اینکه متوجه جعلی بودن نامه شد به روی خود نیاورد و از پذیرش او سرباز نزد. در ۱۸ سالگی سه سالی می‌شد که آموزش بازیگری دیده بود. اما سرنوشت طوری رقم خورد که بخت خود را در خوانندگی نیز امتحان کند و از قضا دراین رشته موفق تر از آب در آید و بیشتر شهرت یابد. در همان جامعه باربدبرای پیش پرده‌ای به نام گردو فروش دنبال خواننده‌ای می‌گشتند و به کلاس بازیگری و هنرجویان این کلاس روی آوردند. شش نفر خود را نامزد کردند که منتشری نیز در میان آنها بود. پیش از این ترانه‌ها وتصنیف‌هایی را که پدرش می‌خواند- به خصوص تصنیف‌های بدیع زاده را- برای خود خوانده و در خلوت خود طبع آزمایی کرده بود. همین به او جرات داد تا همراه پنج نفر دیگر خود را برای خواننندگی در پیش پرده نامزد و از قضا نظر استاد را هم بیش از دیگران به خود جلب کند. در نتیجه، هم در پیش پرده خواند و هم، به پیشنهاد اسماعیل مهرتاش|مهرتاش، وارد کلاس آواز او شد که تابستان‌ها در منزل استاد، در خیابان فرشته، و زمستان‌ها در خود جامعه باربدتا سال ۱۳۵۷، که تئاتر را به آتش کشیدند برگزار می‌شد.
   منتشری- به قول خودش که اسماعیل مهرتاش را هنوز آقا خطاب می‌کند – با جمع آوردن دو هنر بازیگری و خوانندگی چیزی شده بود مورد طبع آقا. بعد از عبدالوهاب شهیدی او در تمام تابلو موزیکال‌های جامعه باربد در نقش‌های کلیدی ظاهر شد و از سال ۱۳۵۰ به طور حرفه‌ای به کار خوانندگی در تلویزیون ملی، در برنامه هفت شهر عشق، با اجرای فخری نیکزاد، تهیه کنندگی بهمن بوستان و آهنگسازی اکبر محسنی، روی آورد. پس از آن، زمانی که بزرگ لشکری مسول تولید موسیقی رادیو بود، به رادیو راه یافت و فعالیت خوانندگی خود را تا سال ۱۳۵۷ به طور مداوم پی گرفت. پس از انقلاب تا مدتی از فعالیت‌های هنری دست کشید و در دوره‌های متاخر تر برای آموزش آواز به مرکز حفظ و اشاعهٔ موسیقی ایرانی دعوت شد و سرانجام در این اواخر به اجرا و ضبط آثار استاد اسماعیل مهرتاش از جمله و بخصوص ردیف او همت گمارد.
   منتشری از نزدیکترین شاگردان اسماعیل مهرتاش بود(مدت ۲۰ سال) و تعجبی ندارد که وارث اصلی زیباشناسی استاد به حساب آید. وفور تحریر نشاطی در صدای او از ویژگی های آواز اوست. خود او سخت شکایت دارد از اینکه امروزه تحریرها را در آوازها کوتاه و کم می‌کنند. می‌گوید: تحریر عضو لاینفک موسیقی ماست. موسیقی ما به دلیل تحریرهایی که دارد از تمام موسیقی‌های دیگر به طبیعت نزدیک تر است. هیچ‌کس حق ندارد به ترکیب آن‌ها دست بزند. متأسفانه بعد از انقلاب این داستان مد شده است که ۲۰ خط شعر پشت سر هم می‌خوانند و تحریرها را هم کوتاه ادا می‌کنند. خود این تحریرها قدرت می‌خواهد. حنجره می‌خواهد، نفس می‌خواهد. نظر آقا هم همین بود. اصلاً تمام خواننده‌های قدیم را که گوش کنید -مثل ظلی، تاج، ادیب، طاهرزاده – همین‌طور می‌خواندند. تحریر که نزنی، می‌شود مداحی، دیگر آواز نیست. گویندهٔ برنامهٔ سلام تهران یک بار از من پرسید چرا یک نشاطی در صدای شما هست؟ گفتم آواز همین است. این که اینها می‌خوانند آواز نیست.

 

 • آلبوم‌های رسمی موسیقی منتشرشده
  * شور آفرین سال ۱۳۷۲ و بازنشر در سال ۱۳۹۲
  * فکر بلبل سال ۱۳۷۴
  * هفت سین سال ۱۳۸۳
  * قبله آمال سال ۱۳۹۰
  * ردیف آوازی استاد اسماعیل مهرتاش سال ۱۳۹۰
  * چهارشنبه سوری سال ۱۳۹۰
  * چند بهاریه سال ۱۳۹۲
  * نوروزانه سال ۱۳۹۵

 

 • خوانندهٔ تیتراژ فیلم
  * مجموعه تلویزیونی مرد اول در سال ۱۳۵

 

 • همکاری با رادیو و تلویزیون بعد از انقلاب
  *برنامه تلویزیونی دلنوازانبرای شبکه چهار سال ۱۳۸۹
  * برنامه تلویزیونی نغمه‌ها برای شبکه پنج سال ۱۳۸۹
  * برنامه رادیویی نیستان برای رادیو فرهنگ سال ۱۳۹۰–۱۳۹۳
  *برنامه تلویزیونی دلشدگان برای شبکه چهار سال ۱۳۹۲ 
  *برنامه تلویزیونی دل افروزان برای شبکه دو سال ۱۳۹۵ 

 

 • همکاری با رادیو و تلویزیون قبل از انقلاب
  * برنامه تلویزیونی هفت شهر عشق سال ۱۳۵۰
  * ارکستر رادیو ایران سال ۱۳۵۲

 

نوشته بیدل

**منابع: دفترچه ردیف استاد منتشری، سایت های صدا و سیما

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای جلوگیری از اسپم *